Jak prodat
spoluvlastnický podíl nemovitosti

21.01.2024

Řadíte se mezi spoluvlastníky nemovitosti a začíná vám docházet trpělivost ohledně její správy nebo kvůli věčnému dohadování s ostatními vlastníky? Každý máme často jinou představu o jejím užívání, jiné finanční možnosti nebo jinou citovou vazbu k dané nemovitosti. A pak vznikají problémy. Naštěstí existuje možnost podíl nemovitosti prodat. Způsobů, jak vše řešit je víc, tak se na ně pojďme podívat.

Co je spoluvlastnický podíl a jak vzniká?

K rozdělení nemovitosti na podíly dochází poměrně často. Nejčastěji v dědickém řízení, při darování nemovitosti, jejím společným zbudováním nebo rozdělením společného jmění při rozvodu manželů. Každému spoluvlastníkovi tak vzniká tzv. spoluvlastnický podíl. Díky vašemu podílu na vlastnictví nemovitosti ji můžete užívat a spravovat.

Podle § 1117 Občanského zákoníku č. 89/2012 navíc může každý vlastník užívat jakoukoliv část nemovitosti. Není proto snadné např. rozdělit dům na patro, zahradu apod. Každý vlastní ideální část nemovitosti, a na jejím užívání se musí dohodnout společně. Rozdělit ji na určité díly lze vzájemnou dohodou, která ale může pozbýt platnosti například při předání spoluvlastnictví dalšímu člověku, dědici, který s danou dohodou souhlasit už nemusí. Není tedy nic jisté navždy.

Na správě nemovitosti je potřeba se s ostatními dohodnout

Podle zákona není spoluvlastnický podíl přesně definovaný. Pokud vlastníte poloviční podíl nemovitosti, musíte se dohodnout na správě společně s druhým spoluvlastníkem. Spolurozhodování probíhá prostřednictvím hlasování, kdy má každý hlas váhu podle velikosti spoluvlastnického podílu. Pokud je např. domek rozdělen rovnoměrně mezi tři spoluvlastníky, má každý hlas stejnou váhu. Jestli ale jeden z nich vlastní polovinu a zbylí dva dvě čtvrtiny, může dojít k přehlasování.

Když víc lidí vlastní jednu nemovitost, vzniká spousta možných třecích ploch mezi jednotlivými spoluvlastníky. Vždy je třeba dohodnout se na společné správě. Rozhodnout, zda se bude nemovitost rekonstruovat, pronajímat nebo třeba prodávat.

A tady často přicházejí problémy. Nastupují rozdílné finanční možnosti spoluvlastníků, na povrch vyplouvají staré křivdy a i dobré vztahy se mohou snadno rozpadat. Spoluvlastníci mohou přestat komunikovat, odmítají se sejít kvůli smlouvě apod. Nebo je jich tolik, že je správa složitá a zdlouhavá.

Jak můžete se spoluvlastnickým podílem naložit?

Jestli právě něco podobného řešíte nebo vás daná problematika zajímá, existují možnosti, jak situaci vyřešit. Jaké jsou možnosti vypořádání spoluvlastnictví? Je jich několik:

1. Společný prodej nemovitosti

Nejlepší a nejjednodušší řešení, které vychází finančně nejvýhodněji je dohodnout se na společném prodeji. Tržní cenu si pak rozdělíte podle velikosti podílů a je to. S prodejem ale musí souhlasit všichni spoluvlastníci. Pokud se tak nestane, tato možnost nelze provést.

2. Prodej spoluvlastnického podílu spoluvlastníkům

Další z jednodušších řešení je prodat váš díl ostatním spoluvlastníkům. To může být snadné a výhodné, protože si zbylí spoluvlastníci mohou s danou nemovitostí nakládat dle svého uvážení. Opět se ale musíte umět dohodnout. Spoluvlastníci navíc nemusí mít na odkup peníze nebo mohou začít nepříjemně taktizovat.

3. Odkup spoluvlastnických podílů od ostatních spoluvlastníků

Nemají ostatní peníze pro nákup vašeho podílu? Pak ještě vy můžete nabídnout odkoupení jejich podílů, získat tak nemovitost kompletně do svých rukou a nakládat s ní podle vašeho přání. Opět ale musíte mít souhlas spoluvlastníků a samozřejmě vyšší finanční obnos.

4. Prodej podílu třetí osobě

Pokud se vám nepodaří dohodnout se se spoluvlastníky, máte možnost prodat svůj podíl někomu třetímu. Toto ale doporučujeme až po pokusech o předchozí možnosti, protože nese riziko velké finanční ztráty. Nečekejte, že pokud vlastníte třetinu nemovitosti v celkové ceně 9 milionů, dostanete třetinu. Obvykle získáte mnohem méně. O podílové vlastnictví nemovitostí u nás není velký zájem, navíc kupec často s podílem kupuje i problémy, kterých se vy chcete zbavit (nemožnost dohody s ostatními, problematické vztahy apod., o které rozhodně nemá cizí kupec zájem). Cena podílu nemovitosti tak určitě neodpovídá tržní ceně.

Zajímá vás, za kolik je možné podíl prodat třetí straně?

Obecně lze bohužel těžko říct, jaká bude výsledná ztráta. Záleží na typu nemovitosti i postojích ostatních spoluvlastníků. Není taky vzácné, že při nalezení kupce spoluvlastník změní názor a o prodej má zájem sám, což může opět přinést zdržení a komplikace.

V každém případě platí, že pokud se vlastníci nedokážou domluvit, všechny ostatní řešení přinesou prodělek a sníží celkovou cenu nemovitosti.

5. Vypořádání soudní cestou

Nejkomplikovanější možností je řešit problém soudní cestou. Každý ze spoluvlastníků může podle občanského zákoníku kdykoliv požádat o zrušení spoluvlastnictví.

Děje se to několika způsoby:

  • Prodej podílu za adekvátní náhradu - soud nařídí spoluvlastníkovi prodej podílu za adekvátní cenu. Vy ale nemusíte mít o podíl zájem nebo na něho nemáte finance.
  • Rozdělení nemovitosti - často není technicky možné provést.
  • Dražba nemovitosti - pokud ani jeden z výše zmíněných způsobů nevyjde, nemovitost putuje do veřejné dražby, která bývá pro vlastníky nevýhodná.

Pokud se rozhodnete vyřešit problém soudní cestou, nezapomeňte, že jste navíc povinni platit právníky a soudní výlohy.

6. Okamžitý výkup spoluvlastnického podílu

Nedaří se vám dohodnout s ostatními a chcete mít všechno rychle vyřešeno? Pak můžete využít služby okamžitého výkupu podílu nemovitosti. Společnost za vás zdarma vyřídí veškeré papírování a právníky. Obvykle se svého podílu zbavíte ihned a peníze vám přistanou na účtu v řádu hodin.

Protože za vás firma vyřizování převezme a všechno se děje velmi rychle, z logiky věci získáte za podíl trochu nižší, ale pořád velmi férovou cenu.

Pozor! Neobcházejte předkupní právo

Vy jako spoluvlastník máte povinnost nejprve nabídnout svou část k odkupu právě ostatním spoluvlastníkům. Mají na váš podíl tzv. předkupní právo. Pokud byste se je snažili obejít a nabídli svůj podíl rovnou třetí osobě, může soud zneplatnit vaši kupní smlouvu až tři roky od jejího uzavření. Toto právo ale platí pouze v případě, že podíl dostanete darem nebo zdědíte a platí jen půl roku od okamžiku získání podílu. Povinnost předkupního práva se nevztahuje na připady, kdy chcete podíl převést nebo prodat osobě blízké (manželce, dítěti apod.)

Odborníci za vás podíl prodají rychle a bez starostí

Ať už se s problémy spoluvlastnění potýkáte právě teď, nebo víte, že vás něco podobného může potkat v budoucnu, je jasné, že může být prodej podílu za maximální možnou tržní cenu velmi těžká disciplína. Pokud už vás nebaví neustálé dohadování se spoluvlastníky nebo zkrátka nejste dobří v diplomacii, nebojte se obrátit na nás.

Na dobreprodat.cz jsme připraveni převzít všechny nepříjemnosti za vás, nabídneme vám výhodnou cenu a peníze na účet už do druhého dne. Ať už potřebujete získat kapitál na vámi vybranou nemovitost, chcete se podílu zbavit diskrétní cestou nebo mít konečně klidné spaní a nulové hádky s příbuznými, jsme tu pro vás.

Neváhejte se na nás obrátit. Můžete nezávazně vyplnit formulář na webu nebo nás kontaktovat prostřednictvím e-mailu či telefonu. Pomohli jsme spoustě klientů a moc rádi pomůžeme i vám.